Marita Alban Juarez Quartet Otwórz wydarzenie na Facebook

Muzyka bywa kwestią mody. Nagle wybucha moda na reaggae i wszyscy słuchają, choć Polacy z rastafarianami i Jamajką nic wspólnego nie mają. Ale muzyka jest też kwestią jakości i smaku. Czasem nieprzemijającej jakości i wiecznego smaku.
„Aguas calientes” zespołu Marity jest wyśmienicie zagrana i zaśpiewana. Przywraca publiczności najprzedniejszą muzykę z dawnych lat i odległych krain: Brazylii, Kuby Peru, gdzie muzyka jest chlebem życia znacznie bardziej niż u nas.
Płyta wydana w Hiszpanii przez YoukaliMusic odzyskuje dla polskich słuchaczy afro latynoską muzykę, w tym zwłaszcza nieśmiertelną brazylijską bossa novę. Tom Jobim, Vinicius de Moraes, Joao Gilberto, Toquino Edu Lobo, Elis Regina nie umrą nigdy, choć przechodzić mogą przez czyściec zapomnienia i przytłoczenia popem czy baile funki.

Jeśli kto pamięta „Aguas de marco” w niepowtarzalnie erotycznym wykonaniu Toma Jobima
i królowej Elis Reginy, najsławniejszą pieśń w całej historii brazylijskiej muzyki, to dryg, z jakim śpiewa ją Marita i jej zespół przyprawi go o łzy wzruszenia. Ta dziecinna wyliczanka okruchów życia, które człowiek widzi, słyszy, smakuje i czuje, to pieśń miłosna niczym z sonetów Szekspira:„To kij, a to kamień, to koniec drogi, a to ogarek, to szczypta samotności, a to kawałek szkła,
to życie, a to słońce, to noc, a to śmierć, to pętelka, a to haczyk, (....) to wiatr, a to koniec zbocza, (...) to belka, a to pustka, (...) to deszcz, kiedy pada, a to pogawędka nad rzeką w marcową słotę, (...) to ptak w garści, a to kamień w procy, (...) to stopa, a to grunt pod nogami, (...) to deszcze marcowe na koniec lata, a to obietnica życia w twoim sercu".

Marita Quartet to Prze-Muzyka!”- Maciej Stasiński, dziennikarz Gazety Wyborczej i korespondent La Vanguardia Multimedia
- Długo szukaliśmy odpowiedniego składu grupy, aż zagraliśmy z Dominikiem Wanią fenomenalnym pianistą –uczniem m.in. Danilo Pereza, - to było olśnienie. Dołączył do nas Andrzej Święs, który jest basistą jazzowym, ale z pasją pogrążył się m.in. w tradycji afro-peruwiańskiej, która muzycznie inspiruje nas najbardziej.
- Nagrałam moje najlepsze muzyczne rodzinne wspomnienia - latynoskie klasyczne piosenki - melodie z lat 70 i wcześniejsze. To one stały się tematami naszych improwizacji. Płyta Aguas Calientes zbudowana jest z tradycji Afroperu, Kuby, Argentyny i wreszcie z Brazylii, album reinterpretuje idee bardzo różnorodnych stylów mieszczących się w ramach latin-jazzu.
Nagraliśmy ją z miejsca, praktycznie na żywo, a dopiero później zaczęliśmy grać koncerty, podczas których rozwijały się w nas kolejne pomysły i dojrzewały kolejne interpretacje. Jest tu na pewno sporo z ideologii "tropicalismo", i wiele tematów równościowych, feministycznych, to wszystko za sprawą historii rodzinnych, a także wspaniałych i bardzo inspirujących postaci Elis Reginy czy Susana Baca.
Marita Albán Juárez Quartet to grupa założona przez peruwiańsko-polskie rodzeństwo muzyków, wokalistkę Maritę i perkusistę José Manuela w 2011 r.
Marita od kilku lat koncertuje w Polsce i zagranicą w klubach, teatrach i na festiwalach jazzowych; szerszej publiczności znana jest też z TV jako prezenterka dokumentów i programów o muzyce klasycznej m.in Efekt Chopina Chopin Reloaded, 2010. prod. VisionHouse/BBCWorld...

Artyści wystąpią w składzie:
Marita Alban Juarez- wokal
Andrzej Święs - kontrabas
Dominik Wania - fortepian
Michał Miśkiewicz - perkusja 
Kontakt

Zapraszamy do współpracy artystów jak i ośrodki kultury.

 
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz