Benefis Wojciecha Plewinskiego - Kuba Płużek Trio Otwórz wydarzenie na Facebook

Mamy wielką przyjemność i zaszczyt brać udział w uroczystości urodzinowej Wojciech Plewińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów fotografików.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku w Warszawie, ale od 1948 roku do dziś jest kojarzony z Krakowem - przez całe życie fotografował ludzi związanych z naszym miastem. Popularność przyniosły mu fotografie młodych kobiet (m. in. Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz, Barbary Kwiatkowskiej, Teresy Tuszyńskiej i Ewy Krzyżewskiej) publikowane na okładkach tygodnika „Przekrój”. W jego dorobku znajdują się także fotografie reklamowe, plenerowe, reportaże oraz znakomite zdjęcia rejestrujące polskie życie teatralne. Zaczynał od fotografowania spektakli na deskach krakowskich teatrów: Rapsodycznego, Słowackiego i Starego, później także Teatru STU i Teatru Ludowego. Dokumentował przedstawienia czołówki polskich reżyserów - m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy i Andrzeja Wajdy.

Dzieła Wojciecha Plewińskiego były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, a on sam został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, medalem Św. Huberta, srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest także laureatem tegorocznej edycji Nagród Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki. W roku bieżącym został także uhonorowany najwyższym odznaczeniem miasta Krakowa - Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”.

Od 15 wrzenia na wystawie w budynku strzelnicy będzie można obejrzeć fotografie nawiązujące do trzech odrębnych obszarów zainteresowań autora. Pierwsza część dotyczy współpracy z tygodnikiem „Przekrój”, na drugą złożą się portery wykonane podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie, a trzeci cykl to fotografie reportażowe pochodzące z serii „Ziemie zachodnie” wykonane w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Równolegle, na terenie strzelnicy prezentowana będzie wystawa plenerowa pt. „Fotografie teatralne Wojciecha Plewińskiego”, towarzysząca premierze albumu pod tym samym tytułem, wydanego przy wsparciu Miasta Krakowa.

W sobotę, 15 września o godz. 13.00 przewidziano spotkanie z Wojciechem Plewińskim prowadzone przez Wojciecha Nowickiego i promocję albumu „Wojciech Plewiński. Fotografia teatralna”. Zawiera on blisko 200 fotografii i prezentuje zdjęcia z około 50 spektakli.
Dni otwarte Muzeum Historii Fotografii na strzelnicy:

wystawa czasowa nowych nabytków MHF: 30 fotografii Wojciecha Plewińskiego z cykli: „Starcy”, „Dziewczyny”, „Ziemie Zachodnie”
wystawa plenerowa „Fotografie teatralne Wojciecha Plewińskiego”
otwarcie wystawy stałej „Portret” w nowej siedzibie MHF
premiera albumu „Wojciech Plewiński. Fotografia teatralna”
premiera albumu „Szkice do portretu”

Sobota, 15 września, godz. 13.00

Spotkanie z Wojciechem Plewińskim, promocja albumu „Wojciech Plewiński. Fotografia teatralna”. Prowadzenie: Wojciech Nowicki

Niedziela, 16 września, godz. 12.00, 14.00, 16.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Portret”

Artyści wystąpią w składzie:
Kuba Płużek - instrumenty klawiszowe
Dawid Fortuna - perkusja
Piotr Południak - bass

15-16 września, godz. 10.00-18.00
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
Wstęp wolny!
Kontakt

Zapraszamy do współpracy artystów jak i ośrodki kultury.

 
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz