Kuba Płużek na 20-lecie Galerii Sztuki Wirydarz Otwórz wydarzenie na Facebook

24 maja 2019 GALERIA SZTUKI "WIRYDARZ" w LUBLINIE obchodzi jubileusz 20-lecia działalności.

Z tej okazji w Galerii zostanie zaprezentowana wystawa wybitnego, światowej sławy artysty, Roberta Kuśmirowskiego - "Obiekty, rysunki, malarstwo".
Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja katalogu, plakatu i kart pocztowych.
Galeria zaprosiła na ten dzień artystów, kolekcjonerów i przyjaciół ze środowiska artystycznego, gości z Polski i zza granicy. Przygotowano także obszerne wydawnictwo, dokumentujące 20-letnią działalność "Wirydarza".
Wieczorem zaś, w sympatycznym gronie, odbędzie się spotkanie w Kawiarni Artystycznej "Hades Szeroka", prowadzonej przez Elżbietę i Leszka Cwalinów w Lublinie przy ul. Grodzkiej 21, by - przy dobrym winie i muzyce - uczcić jubileusz.

Założycielem Galerii "Wirydarz", kustoszem i kuratorem wszystkich ekspozycji jest Piotr Zieliński.
Galeria mieści się w Lublinie, w sercu miasta, na Starym Mieście, przy ulicy Grodzkiej 19, w urokliwej kamienicy Waksmana.
W ciągu 20 lat działalności "Wirydarz" zorganizował ponad 130 wystaw najwybitniejszych polskich artystów, zrealizował ponad 30 ogólnopolskich plenerów malarskich, 30 aukcji charytatywnych sztuki polskiej, 40 wystaw poza swoją siedzibą - w galeriach, z którymi stale współpracuje, wydał dziesiątki tysięcy katalogów, folderów, plakatów, kalendarzy ze sztuką, druków ulotnych, kart pocztowych etc.
Galeria Sztuki "Wirydarz" została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Bene Meritus Terrae Lublinensi, lubelskim Angelusem, a także Honorową Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Medalem Prezydenta Lublina oraz Medalem 700-lecia Lublina. W 2005 "Wirydarz" został uznany przez tygodnik ”Polityka” za jedną z najlepszych prywatnych galerii sztuki w Polsce.

Muzycznym zwieńczeniem uroczystości będzie koncert Kuby Płużka.
KUBA PŁUŻEK to jeden z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia, wychowanek i członek zespołów Janusza Muniaka.
Ma na koncie świetnie przyjęte autorskie płyty. Laureat wszystkich najważniejszych wyróżnień i nagród dla młodych jazzmanów, łącznie z finałem i wyróżnieniem na Montreux Piano Competition i nominacją do Fryderyka.
W jego grze odbija się zarówno jazzowa tradycja, jak i awangardowe odmiany improwizacji. Twórczość Kuby charakteryzuje duża muzyczna wyobraźnia, panowanie nad instrumentem i siła wyrazu. To dość niepokorna postać i jednocześnie śmiały wirtuoz, który w swoich kompozycjach łamie i rozrywa frazy, a równocześnie z wyczuciem balansuje na granicy zachowania harmonii.
W 2008, wspólnie z Markiem Pospieszalskim (saksofon), Maksem Muchą (kontrabas) i Dawidem Fortuną (perkusja), założył Kuba Płużek Quartet, z którym w 2014 wydał płytę "First Album", z autorskimi kompozycjami Kuby. Płyta uzyskała tytuł Jazzowego Debiutu Roku wg "Gazety Wyborczej" i "Jazz Forum" oraz była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku.
Najnowszy projekt to formacja Sophia Grand Club, grająca jazz, free jazz, spoken word i jazz rap. W 2018 wydali płytę "4 a.m." w składzie: Vitold Rek - kontrabas, kompozycje, Kuba Płużek - instrumenty klawiszowe, kompozycje, Bartek Prucnal - saksofony, Max Olszewski - perkusja i Bartek Skubisz Eskaubei - teksty, rap.
To zespół, w którym świetnie współgra doświadczenie i wirtuozeria legendy kontrabasu, Vitolda Reka, z młodzieńczą werwą i umiejętnościami pianistycznej nadziei polskiego jazzu, Kuby Płużka, oraz bogatą w dźwięki grą perkusisty Maksa Olszewskiego. Wszystko to okraszone znakomitymi solowymi popisami Bartka Prucnala na saksofonach altowym i sopranowym, oraz osobistymi, emocjonalnymi tekstami rapera Eskaubei.

Podczas koncertu z okazji jubileuszu Galerii "Wirydarz" Kuba Płużek wykona solowe utwory, w większości własnego autorstwa.

Z A P R A S Z A M Y !!!
Kontakt

Zapraszamy do współpracy artystów jak i ośrodki kultury.

 
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz