Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet - Dni Niepołomic Otwórz wydarzenie na Facebook

Festiwal "Jazz z Wami" oraz Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice
z okazji 28. Dni Niepołomic
zapraszają 24 maja 2019 na wspaniały koncert
na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach -

JAN "PTASZYN" WRÓBLEWSKI QUARTET

Wystąpią:
Ptaszyn Wróblewski - saksofon
Wojciech Niedziela - fortepian
Michał Kapczuk - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja.

Nazwisko JANA PTASZYNA WRÓBLEWSKIEGO nie wymaga rekomendacji. Nazywany "generałem polskiego jazzu", 27 marca 2019 skończy 83 lata, od ponad sześciu dekad działa intensywnie na polskiej scenie muzycznej, jako saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog i konferansjer. Jest uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce.
Jako barytonista i aranżer, Jan Ptaszyn Wróblewski od wielu lat regularnie wygrywa ankiety magazynu "Jazz Forum".

Początki jego kariery siegają 1956, kiedy to Ptaszyn dołączył do Sekstetu Komedy. Występ z tą grupą był dla niego profesjonalnym debiutem. Zagrali podczas otwarcia poznańskiego ośrodka Telewizji Polskiej, a następnie - w 1956 i 1957 - na pierwszym i drugim festiwalu jazzowym w Sopocie, które zapoczątkowały tradycję późniejszego Jazz Jamboree. Dla Sekstetu Komedy Ptaszyn napisał swoje pierwsze kompozycje.
Za punkt przełomowy w karierze Ptaszyna uważa się przesłuchanie z 1958, przeprowadzone przez George'a Weina, amerykańskiego promotora jazzu, w wyniku którego Jan Wróblewski został zaangażowany do orkiestry International Newport Band, kierowanej przez Marshalla Browna, i - jako pierwszy polski jazzman oraz jedyny zza tzw. żelaznej kurtyny - wystąpił na festiwalu jazzowym Newport Jazz Festival w USA. Na scenie pojawili się wówczas Thelonious Monk, Dinah Washington, Jim Hall, Bob Brookmeyer, Louis Armstrong, Mahalia Jackson, Gerry Mulligan, Chuck Berry oraz International Newport Band, z Ptaszynem w składzie. Koncert został zarejestrowany w filmie "Jazz on Summer's Day".
Godnym podkreślenia epizodem jest ostatnia współpraca Ptaszyna z Komedą - kilkutygodniowy wyjazd do sztokholmskiego Gyllene Cirkeln i kopenhaskiego Montmartre'u. Rezultatem była płyta "Ballet Etudes. The Music of Komeda - A Jazz Message from Poland Presented by An International Quintet" z 1963. Cały wyjazd był ogromnym sukcesem Krzysztofa Komedy, jego muzyki, ale i zespołu. Grali w nim Komeda na fortepianie, Ptaszyn na tenorze, Roman "Gucio" Dyląg na basie, Rune Carlsson na perkusji, a na płycie jeszcze gościnnie Allan Botschinsky na trąbce
W latach 1968-78 Ptaszyn kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem, popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA, zaowocowała powstaniem audycji "Trzy kwadranse jazzu", którą muzyk prowadzi nieprzerwanie w radiowej Trójce od 1970. Jest także członkiem Akademii Muzycznej Trójki.

W trakcie swojej bogatej kariery, Jan Ptaszyn Wróblewski założył lub włączył się w działalność licznych zespołów, z których ważniejsze to: Jazz Believers (1958-1959), Poznańska Piętnastka Radiowa (1958-1968), Kwintet Andrzeja Kurylewicza - Moderniści (1960-1961), Polish Jazz Quartet (1963-1966), Mainstream (1973-1977), SPPT Chałturnik (1970-1977), Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet (1978-1981), The New Presentation (1982-1984), Capella Varsoviensis (1985), Made in Poland (od 1993), Ultradycyjne Duo (2003), Czwartet czyli Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego (od 1996 - obecnie) oraz (Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego (od 1996 - obecnie).

W latach 90. Ptaszyn postanowił wrócić do liderowania i przez kilka lat próbował stworzyć swój idealny Czwartet. W kolejnych przymiarkach pojawiali się liczni muzycy, w tym, jak zwykle, sporo debiutantów. Była współpraca z Simple Accoustic Trio. Obok Marcina Wasilewskiego i Sławka Kurkiewicza, pojawił się po raz pierwszy Michał Miśkiewicz. W Czwartecie pracowali i weteran Andrzej Jagodziński, i niemal debiutant Michał Tokaj. Byli też Krzysztof Herdzin i Jacek Olter.
Dopiero około 1996 skład zespołu ustalił się, na bazie już wcześniej sprawdzonych partnerów - Marcin Jahr na perkusji, Jacek Niedziela na basie (aktualnie gra Andrzej Święs) , Wojciech Niedziela na fortepianie. Czyli już nie Czwartet, a istniejący do dziś Kwartet Ptaszyna, który wystąpi podczas Dni Niepołomic.

Kwartet ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę, opartą o klasyczne jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to "Real Jazz" (2005) oraz "Supercalifragilistic" (2007).

WOJCIECH NIEDZIELA (ur. 18 stycznia 1961) to czołowy polski pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80., kompozytor.
Prowadzi klasę fortepianu jazzowego w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2014 z rąk prezydenta odebrał tytuł profesora.
Wojciech Niedziela jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży.
Nagrał około 35 płyt z takimi wykonawcami, jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Michał Kulenty, Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Krzysztof Popek, Jacek Niedziela-Meira, Maciej Sikała, Lora Szafran, a także 4 płyty autorskie, z których jedna - "To Kiss the Ivories" - była dwukrotnie nominowana do Fryderyka 2000.
W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów, jak Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji Jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu czy Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen. Wtedy też otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego.
Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation, z solistami - Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem.
Jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którymi związany jest od połowy lat 90. do dnia dzisiejszego.
W Kwartecie Ptaszyna występuje od początku istnienia zespołu, tj. od 1996.

MARCIN JAHR (ur. 25 marca 1969) - to czołowy polski perkusista jazzowy.
Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1987. Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem New Presentation, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem, Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi.
Nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni.
Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, jak Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standard Festival Siedlce, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival '87 (Finlandia), Istanbul Festival '93 (Turcja), '99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratislava, Słowacja).
W 2016 odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Od wielu lat stale współpracuje z Janem Ptaszynem Wróblewskim w różnych projektach. Pojawił się m.in. na płytach Sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego "Moi pierwsi mistrzowie - Komeda / Trzaskowiski / Kurylewicz" (2014) i "Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna" (2018).
W Kwartecie Ptaszyna Marcin Jahr gra od poczatku istnienia formacji.

ANDRZEJ ŚWIĘS (ur. 1979), kontrabasista jazzowy młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Katowicach, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Debiutował na scenie jazzowej, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors wraz z zespołem Tomaszewski / Święs / Dobrowolski.
Z kolei z trio Pawła Kaczmarczyka zdobył "Klucz do kariery" na 30. Pomorskiej Jesieni Jazzowej.
Występował z tak uznanymi muzykami, jak Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Keith Javors, Frank Parker, Harald Tanschek, Adam Pierończyk, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Grzegorz Nagórski, Jacek Kochan, Artur Dutkiewicz, Krzesimir Dębski, Jorgos Skolias, Ewa Bem, Aga Zaryan i wieloma innymi.
Koncertował na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Na stałe współpracuje z Kasią Pietrzko, kwartetem Soundcheck, a także ze Zbigniewem Namysłowskim, Maritą Alban Juarez, Kocin Kocinski Trio oraz Nowicki / Święs / Frankiewicz Trio.
W Kwartecie Ptaszyna występuje w miejsce Jacka Niedzieli. I świetnie sprawdza się w tej roli, o czym będziecie Państwo mieli okazję przekonać się osobiście podczas koncertu w Niepołomicach 24 maja 2019.

Z A P R A S Z A M Y !!!




Kontakt

Zapraszamy do współpracy artystów jak i ośrodki kultury.

 




Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz