Dominik Bukowski Quartet - Transatlantyk Otwórz wydarzenie na Facebook

Jazz z Wami w Trójce
DOMINIK BUKOWSKI QUARTET - TRANSATLANTYK
8 grudnia 2019, godz. 19

Dominik Bukowski - wibrafon, kalimba
Emil Miszk - trąbka
Adam Żuchowski - kontrabas
Patryk Dobosz- perkusja

Najpiękniejsza muzyka zwykle przepełniona jest smutkiem, nostalgią, bolesnymi sprawami. To wszystko uszlachetnia dźwięki.
Tak właśnie dzieje się w przypadku płyty "Transatlantyk" kwartetu Dominika Bukowskiego.
Album zachwyca od pierwszych dźwięków.
Motywem przewodnim jest tu emigracja - stąd tytułowe nawiązanie do dzieła Gombrowicza. Projekt "Transatlantyk" to próba wyrażenia, poprzez muzykę jazzową, emocji i doświadczeń, związanych z polską emigracją.
Warstwa muzyczna utrzymana jest w klimacie nostalgicznym, zadumanym, niepokojącym.
W muzyce Bukowskiego, napisanej specjalnie dla tego projektu, odnajdziemy zarówno smutek i tęsknotę, jak radość i nadzieję, a wszystko podane za pomocą dźwięków wibrafonu i kalimby, oraz trąbki, kontrabasu i perkusji.
Poza premierowymi kompozycjami, na albumie znalazła się ciekawa aranżacja kompozycji Andrzeja Panufnika "Dreamscape". Panufnik, po dramatycznej decyzji o ucieczce z komunistycznej Polski w 1954, został uznany za zdrajcę narodu, a jego nazwisko i muzyka przez ponad dwie dekady były na indeksie cenzury.
W utworze "Polok" wykorzystano fragmenty wypowiedzi Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka, które dotyczą problemu zmagania się z trudami tworzenia na obcej ziemi.
O współczesnej emigracji opowiada w jednym z utworów troje Polaków, którzy wyjechali z kraju z różnych przyczyn. Opisują oni własne emocje i przeżycia.

Premiera płyty miała miejsce 17 marca 2019, podczas Festiwalu Jazz Jantar.

Na albumie mamy do czynienia ze świetnymi muzykami, którzy, oprócz dużych umiejętności, zostawiają na płycie część swojej duszy.
DOMINIK BUKOWSKI - to wibrafonista jazzowy i kompozytor. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
W 1999 otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu Blue Mind Quartet w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.
W styczniu 2002 zespół ten zajął pierwsze miejsce w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz otrzymał statuetkę Aniołka Jazzowego 2002. Nagrodą w konkursie było również wydanie debiutanckiej płyty.
Płyta Dominika Bukowskiego "Projektor" (2005), jak i najnowsza, "Sufia" (2016), nagrana z amerykańskim trębaczem, Amirem ElSaffarem, znalazły się w pierwszej dziesiątce płyt roku "Jazz Forum" oraz w innych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych.
Z kolei płyta "Vice Versa" została nominowana do Fryderyka 2010.
Jako sideman, Dominik Bukowski został wyróżniony Złotą Płytą za album "Melisa" Przemka Dyakowskiego.
W 2013 album "Kropla słowa" Krystyny Stańko, do którego Dominik skomponował większość materiału muzycznego, został Płytą Roku według "Jazz Forum".
W 2018 Dominik Bukowski został uznany za Najlepszego Wibrafonistę Roku w ankiecie "Jazz Forum".
Grał i nagrywał z takimi muzykami, jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Soweto Kinch, Nigel Kennedy, Cikada Quartet, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski i wieloma innymi.
Koncertował w Kanadzie, Indonezji, Izraelu, Rosji i w większości krajów europejskich.

EMIL MISZK to trębacz, kompozytor i aranżer.
Naukę gry na trąbce rozpoczął w 1998, w szkole muzycznej w Lęborku, a następnie ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku.
Doskonale odnajduje się na wielu płaszczyznach muzycznych. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii: z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej - totalna wolność. To efekt doświadczenia, nabytego dzięki współpracy z takimi artystami, jak Leszek Kułakowski, Sławek Jaskułke, Tymon Tymański czy Wojtek Mazolewski.
Emil Miszk współtworzy wiele formacji, związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Są to: Algorhythm, Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Michał Bąk Quartetto, Kamil Piotrowicz Sextet, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses czy zespół wykonawców muzyki współczesnejj Sinfonietta Pomerania.
Emil dwukrotnie był nominowany do Fryderyka, w kategorii Płyta Roku, za albumy "Popular Music" sekstetu Kamila Piotrowicza i "Mandala" Algorhythmu.

ADAM ŻUCHOWSKI (ur. 7 września 1978) - to kontrabasista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Z Dominikiem Bukowskim współtworzył Blue Mind Quartet, z którym zdobył Aniołka Jazzowego podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2002.
Z Trio Mania otrzymał Fryderyka, w kategorii Jazzzowy Fonograficzny Debiut Roku 2010, za płytę "Pearl".
W 2018 został laureatem "Sopockiej muzy" - nagrody prezydenta miasta Sopotu w dziedzinie kultury i sztuki.
Jest członkiem zespołów Irka Wojtczaka oraz Joanny Knitter - Blues & Folk Connection.
Współpracuje z Mikołajem Trzaską, z którym nagrał muzykę do kilku filmów Wojciecha Smarzowskiego, oraz z wieloma innymi reprezentantami muzyki improwizowanej w Polsce i za granicą.
Od 2002 współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Jest kierownikiem muzycznym większości projektów Andre Ochodlo. W ramach współpracy z Teatrem Atelier i innymi teatrami w Polsce (Teatr im. Adama Mickiewicz w Częstochowie) i za granicą (Divadlo Arena i Divadlo Bezruce w Ostrawie, Teatr Narodowy w Brnie), skomponował i nagrał muzykę do spektakli teatralnych, jak: "Przełamując fale" Vivian Nielsen i Larsa von Triera, "Kto się boi Virginii Woolf" Edwarda Albeego, "Plaża" Petera Asmussena, "Demony" Larsa Norena, "Superman nie żyje" Holgera Schobera, "Weisman i Czerwona Twarz" Georga Taboriego, "Hamlet" Williama Shakespeare’a, "Proca" Nikolaja Kolady oraz "Poniżej pasa" Richarda Dressera.

PATRYK DOBOSZ (ur. 12 sierpnia 1991), perkusista.
Jest zwyciężcą wielu konkursów, jak Europejskie Integracje Muzyczne w Żyrardowie 2008 - z zespołem Toing Trio, Jazz Hoeilaart w Belgii 2011 - z zespołem High Definition, Ogólnopolski Konkurs Zestawowy w Opolu 2008 oraz Jazz Juniors 2009, gdzie otrzymał Specjalną Nagrodę Indywidualną Leszka Możdżera.
Koncertuje na całym świecie - w Europie, USA i Azji.
Współpracował z artystami światowego formatu, jak Randy Brecker, John Abercrombie, Wayne Escoffery, Jane Monheit, Ed Cherry, Amir ElSaffar, Joel Frahm, Aga Zaryan, Monika Borzym, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.
"Patryk to prawdziwy wirtuoz swego instrumentu" - ocenił Randy Brecker.

Jazz z Wami zaprasza na TRANSATLANTYK do radiowej Trójki,
8 grudnia 2019, o godz. 19.




Kontakt

Zapraszamy do współpracy artystów jak i ośrodki kultury.

 




Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz