Kasia Pietrzko Trio Otwórz wydarzenie na Facebook

KASIA PIETRZKO (ur. 15 marca 1994) to jazzowa pianistka młodego pokolenia, aranżerka i kompozytorka, zdobywająca szturmem polską scenę jazzową. Młoda, piękna, skromna, bezpośrednia i niebywale uzdolniona.
W opinii wybitnych polskich muzyków i krytyków jazzowych, "charakteryzuje ją szczególny zmysł improwizatorski, wyobraźnia harmoniczna i brzmieniowa kreatywność".
W swojej grze, Kasia pozostaje pod wpływem trzech wielkich mistrzów klawiatury - Billa Evansa, Aarona Parksa i Esbjörna Svenssona.
"Nieoczekiwanie do grona modnych i podziwianych polskich pianistów jazzowych dołączyła zdolna dziewczyna, która - zdaje się - może przełamać estradowy parytet, i stać się ciekawą osobowością na europejskiej scenie jazzu" - napisał Dionizy Piątkowski.
Laureatka "Mateusza" Trójki, w kategorii Debiut Roku.
Laureatka Grand Prix Jazz Melomani 2018, w kategorii Nadzieja Melomanów.
Według Jazz Top "Jazz Forum" - druga Nowa Nadzieja 2018.
Nominowana do Fryderyka 2018, w kategorii Debiut Roku.
Laureatka "Ikara 2018" - Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej, za szczególne osiągnięcia kulturalne.
Podwójna laureatka ankiety Jazz Top "Jazz Forum" 2019. Jej nazwisko pojawiło się w kategoriach Nowej Nadziei indywidualnie oraz z zespołem Kasia Pietrzko Trio.
Uczyła się w szkole muzycznej w Bielsku-Białej, a następnie studiowała fortepian jazzowy na Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła w Nowym Jorku, u Aarona Parksa, Johny’ego O’Neal’a, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Miała również zaszczyt uczestniczyć w warsztatach, prowadzonych przez takich artystów, jak Ed Cherry, Kenny Garrett, Eric Marienthal i Chuck Israels.
W 2015, wraz z zespołem KASIA PIETRZKO TRIO, wystąpiła na 42. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Zespół tworzyli wówczas:
Kasia Pietrzko - piano
Szymon Frankowski - bass
Piotr Maria Budniak - drums.
Razem z kwintetem skrzypka Stanisława Słowińskiego, zdobyła w grudniu 2015 Grand Prix Jazz Juniors w Krakowie.
Pojawiła się na płycie "Stanisław Słowiński Quintet ‎- Landscapes Too Easy to Explain" z 2016.
W 2015 wzięła udział w nagraniu albumu "Zielnik polski", w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, z wokalistką Joanną Słowińską i Sinfoniettą Cracovią. Album ukazał się w 2017.
Od 2017 Kasia Pietrzko współtworzy warsztatowy projekt Tke Tony Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista jazzowy, Michał Miśkiewicz.
Współpracowała również z Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Adamem Bałdychem. Występowała na wielu festiwalach, m.in. w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech i w Chinach.
14 lutego 2018 Kasia Pietrzko zagrała pamiętny koncert z Tomaszem Stańko, w krakowskiej Alchemii, który miał zapowiadać dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. Niestety, jak się okazało, był to ostatni koncert naszego wielkiego mistrza trąbki jazzowej.Tomasz Stańko zmarł pięć miesięcy później, 29 lipca 2018.
Kasia Pietrzko była nominowana do Fryderyków 2018 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku, za płytę "Forthright Stories" ("Szczere opowieści"), którą wydała własnym sumptem. Na albumie wystąpili:
Kasia Pietrzko - piano
Corcoran Holt - bass
Piotr Maria Budniak - drums
Guest: Julia Kotarba - cello.
"Forthright Stories" Album Video Trailer 2017 https://www.youtube.com/watch?v=CoFsDxjm05Q
O debiutanckiej płycie Kasia pisze: "Forthright Stories" są odzwierciedleniem intencji, które towarzyszą mi nieprzerwanie od rozpoczęcia tworzenia albumu. To fragmenty wielu skrajnych emocji, ważnych momentów z życia, przełomów, to wreszcie paleta barw, zaklętych w monochromatycznej, na pozór banalnej, estetyce. Prostota czerni i bieli, a zarazem ich ogromna głębia, budują graficznie, wspólnie z dźwiękami na płycie, metacałość - całość, którą oddaję w Wasze ręce, by tym mocniej zaprosić Was do odkrywania trudno uchwytnych w naszym ojczystym języku 'Forthright Stories' " (kasiapietrzko.com).
"Kasia Pietrzko pojawia się na estradzie, prezentując swoje solowe pomysły, ale także wraz z autorskim trio, które współtworzą doskonali jazzmani - Piotr Maria Budniak na perkusji i Andrzej Święs na basie. Jej jazzowe skojarzenia stają się podczas tych koncertów naczelną inspiracją, by - wraz z wysublimowanymi improwizacjami oraz ciekawymi strukturami - budować swój własny świat jazzu. Jest w jej pianistyce duża doza swobodnego tworzenia i kreatywnego artyzmu, który nie poddaje się li tylko zgrabnej melodyjności i perfekcyjnej interpretacji. Jazz trio Kasi Pietrzko buduje się sam - ciekawym zamysłem improwizatorskim, szaloną wyobraźnią harmoniczną i brzmieniem, nawiązującym do najlepszych nagrań europejskiej pianistyki jazzowej" (jazz.pl).
ANDRZEJ ŚWIĘS (ur.1979) to ceniony kontrabasista jazzowy.
Studiował w Akademii Muzycznej iw Poznaniu, a także w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Debiutował na scenie jazzowej w 2004, jako członek tria Pawła Tomaszewskiego podczas Jazz Juniors, gdzie zespół zdobył II nagrodę, a następnie I Nagrodę na tym konkursie w 2005. Kolejne nagrody: Bielska Zadymka Jazzowa 2006, Grand Prix Jazz nad Odrą z zespołem Soundcheck 2005, oraz wyróżnienie indywidualne Jazz nad Odrą 2008.
Występował z wieloma wybitnymi artystami, jak Greg Osby, Lee Konitz, George Garzone, Raul Soot, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Adam Pieronczyk, Grzegorz Nagórski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Jorgos Skolias, Judy Bady, Grace Kelly, Ewa Bem, Łukasz Zyta, Krzysztof Dziedzic, Harald Tanschek.
Oprócz występów w najważniejszych miejscach jazzowych w Polsce, Andrzej Święs koncertował w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Danii, Włoszech, na Węgrzech, w Rosji, Czechach, Słowacji, Bułgarii.
PIOTR MARIA BUDNIAK (ur. 15 maja 1991) to perkusista i kompozytor, związany głownie z muzyką jazzową.
Absolwent dwóch akademii muzycznych - w Katowicach i Krakowie.
W wieku 15 lat debiutował na Jazz Juniors w Krakowie, zdobywając II miejsce, razem ze swoim pierwszym zespołem - Piotr Budniak Quintet.
W latach 2012-2014 był członkiem zespołu LemON, z którego odszedł, by realizować autorską wizję muzyki.
Powołał wówczas do życia własny sekstet - Piotr Budniak Essential Group, który prowadzi do dziś.
Laureat nagród na najważniejszych konkursach jazzowych w Polsce, odnosi także sukcesy na scenie europejskiej.
Koncertował m.in. w Chinach, Korei Południowej, Estonii, Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i i Ukrainie.
Od najmłodszych lat dostrzegał relatywność rzeczywistości. Jest wewnętrznie skonfliktowany. - poszukuje balansu między sercem, rozumiem oraz duchem. Uzależniony od wątpliwości i zadawania trudnych pytań, nie akceptuje prostych odpowiedzi. Zafascynowany linearną koncepcją gry na perkusji oraz translacją melodii w materię rytmiczną, nieustannie poszukuje nowych inspiracji i środków wyrazu.
Współtworzy wiele zespołów jazzowych młodej generacji, m.in. Adam Jarzmik Quintet, Kasia Pietrzko Trio, The Forest Tuner, Klara Cloud & The Vultures.
Koncertował także z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Wojtasikiem czy Piotrem Wyleżołem.
W 2019 wziął udział w nagraniu trzech płyt: Marceliny Gawron "Notes of Life", "On The Way Home" Adam Jarzmik Quintet feat. Mike Moreno, oraz "Vauna" Klara Cloud & The Vultures.
KASIA PIETRZKO TRIO wydało w 2020 najnowszy album - "Ephemeral Pleasures".
Pianistka jest autorką większości kompozycji na ten album, z wyjątkiem utworu kontrabasisty Andrzeja Święsa. Całość dopełniają improwizowane "Epizody".
Aaron Parks w dołączonej do płyty książeczce napisał o Kasi Pietrzko: "Jej podejście do fortepianu jest jednocześnie pełne cierpliwości, zaciekawienia, odważne i wypełnione poczuciem niewymuszonego odkrywania, które charakteryzuje prawdziwie twórczą wizję. Jej głos, jako kompozytorki, nieustannie się rozwija i pogłębia w kierunkach szalenie zajmujących. Dla tych, którzy jej jeszcze nie znają, nowa płyta powinna być znakiem, sygnalizującym pojawienie się ważnego, nowego głosu w muzyce tego gatunku".
"Ephemeral Pleasures" Official Album Teaser 2020 https://www.youtube.com/watch?v=lcmMqKasDIs
"Ephemeral Pleasures" Official Album Teaser No 2, 2020 https://www.youtube.com/watch?v=LjVGKijLMqkKontakt

Zapraszamy do współpracy artystów jak i ośrodki kultury.

 
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz