Mateusz Pałka - Solo Piano Otwórz wydarzenie na Facebook

Festiwal Jazz z Wami oraz Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach zapraszają na koncert Mateusz Pałka - Solo Piano, który promuje najnowszy album Artysty "Blur".

Koncert odbędzie się 19 listopada 2021 w Galerii Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie CKiS lub poprzez serwis kupbilecik.pl >>> https://tiny.pl/9r353 .


Mateusz Pałka – Polski pianista, kompozytor, improwizator. Twórca, który dobrze czuje się w stylistyce jazzowej, jak i modern classical. Artysta eksplorujący obszary muzyki ilustracyjnej i kontemplacyjnej. Zachwyca dojrzałą grą, subtelnością, profesjonalnym warsztatem oraz dbałością o każdy dźwięk. W jego pianistyce drzemie duch impresjonizmu i romantyzmu, a jego twórczość emanuje różnorodną paletą kolorów i inspirowana jest naturą człowieka, przyrodą oraz nieustannym poszukiwaniem piękna i ekspresji artystycznego
wyrazu. Artysta jest jednym z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia.


,,Wysublimowany, uważny i wrażliwy pianista grający w sposób, który powoduje że chce się go słuchać. Umiar i pasja. Jest leaderem, który tworzy ważną przestrzeń dla innych z jego składu. Jestem ciekawa jego kolejnych muzycznych kroków i trzymam kciuki za następne projekty, których wiem że ma sporo w planach’’

AGA ZARYAN

,,Mateusz Pałka to wyjątkowy pianista. Posiada unikalną wrażliwość, czyniącą każdy dźwięk częścią muzycznej opowieści. Prawdziwy artysta!’’

PIOTR WYLEŻOŁ


Urodził się 22 kwietnia 1993 roku w Krakowie. Zaczął grać na fortepianie i akordeonie w wieku lat pięciu. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku w klasie akordeonu Jerzego Suruło oraz w klasie fortepianu Izabeli Kochańskiej. Muzyką improwizowaną i jazzową zainteresował się w szkole średniej. W 2011 roku z wynikiem celującym ukończył Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia w klasie fortepianu jazzowego Piotra Kalickiego. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Piotra Wyleżoła. Był wielokrotnie nagradzany stypendium Rektora dla najlepszych studentów. W 2019 roku w dziedzinie sztuk muzycznych otrzymał stypendium twórcze fundacji My Polish Heart oraz fundacji „Grazella” im. Anny Marii Siemieńskiej działającej przy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od października 2020 roku jest doktorantem Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Występował w wielu krajach Europy: Francja, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Anglia, Finlandia, Austria, Słowacja, Czechy, Węgry, Chorwacja, Rumunia.
W swojej dotychczasowej karierze ma liczne występy na prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą m.in. SamFest Jazz Festival , Ni Ca Jazz Festival , Fara Music Festival, Paris Jazz Festival, Hevhetia Festival , Jazz at Philharmonic – Kaliningrad, 44 Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu (2017), Jazz Juniors, Jazzinec Festiwal , Jazzbit Festival in Prague, Palm Jazz Festival, Art. Air Center Festival, Summer Jazz Festival, Legnica Jazz Days , Silesian Jazz Festiwal, Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz nad Nilem, Jazz na kresach, Jazztochowa, Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie, Bielska Zadymka Jazzowa, i wiele innych.

Współtworzy autorskie projekty takie jak Mateusz Pałka Trio, Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet, Mateusz Pałka/Szymon Mika Duo.
16 marca 2015 roku pojawił się debiutancki album Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet - POPYT , który zebrał wysokie noty wśród krytyków.
W czerwcu 2017 roku wraz z zespołem Mateusz Pałka Trio wydał płytę SANSA dla włoskiej wytwórni Emme Record Label. Płyta zyskuje uznanie na rynku międzynarodowym i otrzymuje wysokie recenzje.

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą prowadzonych przez mistrzów takich jak Chick Corea, Gerald Clayton, Paolo Birro, Kenny Garrett, Chuck Israels, Ben Street, Dave Kikoski, Ed Cherry, David Liebman, Eddie Henderson. Współpracuje z czołowymi artystami polskiej i europejskiej sceny jazzowej.

Na swoim koncie ma sześć albumów płytowych:

Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet – Popyt (2015)
Mateusz Pałka Trio – Sansa (2017)
Szymon Mika Trio & Guests – Togetherness (2018) jako gość
Mateusz Pałka / Szymon Mika Duo – Short Form (2019)
Wojciech Lichtański Questions – Iga (2019) jako gość
Cracow Jazz Hub – (2021) jako gość

W październiku 2021 roku planowana jest premiera nowej, solowej płyty BLUR, która ukaże się nakładem wydawnictwa Echoproduction.O albumie Blur:

,, Muzyka jest uniwersalnym językiem wyrażania własnych emocji. To sztuka kreowania dźwięku i ciszy, w której każda historia ma swoje odzwierciedlenie w dźwiękach. Tak czuję. Zawsze marzyłem o nagraniu solowej płyty fortepianowej, która pokazałaby szlachetność brzmienia, przestrzeni i mistycznego dotyku jednocześnie. Solo to wyjątkowa formuła, urzekająca brzmieniem, intymnością i ekspresją. Blur to dla mnie niezwykle ważny i osobisty album, gdzie improwizacje przeplatają się z kilkoma ukończonymi kompozycjami. Od początku przyświecała mi idea aby stworzyć pewną sonorystyczną bliskość w całości brzmienia, tak by można było namacalnie dotknąć aktu tworzenia od samej kuchni. Chciałem ukazać grę nastrojami, kolorami, skupiłem się również na tworzeniu improwizacji z określoną tonalnością, subtelnością, czułym dotykiem, oddechem i przestrzenią. Wszystko po to aby stworzyć spójną całość dla wyrazu mojej wrażliwości, ekspresji i zmysłowości.”

https://www.youtube.com/watch?v=UILnNM3PtuY

https://www.youtube.com/watch?v=tVn4AbaCuw0

Nagrody:

Stypendium Twórcze Fundacji ,,Grazella” im. Anny Marii Siemieńskiej przy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2019)

Stypendium Twórcze Fundacji My Polish Heart (2019)

I nagroda/Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Azoty International Jazz Contest (2013) z zespołem Pałka/Mika Quartet

II nagroda z zespołem Mateusz Pałka Trio podczas 40 edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Juniors w Krakowie (2016)

I miejsce w zestawieniu Jazzowy Polski Debiut Roku według dziennikarza radiowej Jedynki Pana Adama Dobrzyńskiego

II nagroda z zespołem S.O.T.A podczas Międzynarodowego Blue Note Poznań Competition (2016)

II nagroda z zespołem Małgorzata Zuber Quartet podczas Międzynarodowego Festiwalu Krokus Jazz Festiwal (2016)

III nagroda z zespołem S.O.T.A podczas 40 edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Juniors w Krakowie (2016)

Finalista Bielskiej Zadymki Jazzowej z zespołem Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet (2015)


http://mateusz-palka.com/
Kontakt

Zapraszamy do współpracy artystów jak i ośrodki kultury.

 
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz